Menu/belka

26 lipca 2015

CATTLEYA

Cattleya



Cattleya pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki.
Dobrze rośnie na parapecie wschodnim lub lekko zacienionym południowym.
Jej liście są wrażliwe na nieodpowiednią ilość światła.Na prawidłowe warunki świetlne wskazuje kolor jasnozielony.Liście w kolorze ciemnozielonym oznaczają zbyt mało światła,a żółte zbyt silne oświetlenie.
Cattleye zwykle kwitną raz do roku,w bardzo wielu kolorach,kształtach i wielkościach.Ich kwiaty są niezwykle trwałe i utrzymują się od trzech tygodni do dwóch miesięcy.
Po kwitnieniu pęd kwiatowy wycina się nisko przy pseudobulwie,ponieważ roślina nie powtarza kwitnienia na starej łodydze.
Również storczyki te nie powtarzają kwitnienia z tej samej pseudobulwy –
pędy kwiatowe wyrastają wyłącznie z nowych pseudobulw dojrzałych w danym sezonie.
Stare pseudobulwy przestają być aktywne i z czasem ,po ok.2 latach zrzucają liście.
Nie należy jednak ich usuwać ponieważ nadal stanowią magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów.
Czas od czerwca do sierpnia Cattleye mogą spędzać na zewnątrz, ale należy ustawić je w miejscu ocienionym.Absolutnie nie mogą być wystawione na pełne działanie słońca.



Temperatura
Cattleye jako rośliny tropikalne wymagają wysokich temperatur uprawy.
Optymalne temperatury latem w dzień 20-27*C a nocą nieco chłodniejszych 15 - 17*C.
Do zawiązania paków kwiatowych potrzebują nieco niższych temperatur, więc między wrześniem a grudniem obniżamy je do około 18 - 22*C w dzień i 13 - 15*C w nocy.
Cattleye są wrażliwe na zimno,przemrożone reagują zrzuceniem pąków i kwiatów a także często pojawia się szklistość liści i więdnięcie.Szok termiczny czyli działanie powietrza o temperaturze 0*C lub niższej może doprowadzić do utraty rośliny.

Podłoże
Cattleya jest epifitem,wymaga podłoża dobrze przepuszczalnego,które sporządzamy mieszając mieloną korę,mech torfowiec i paproć drzewiastą.
Może rosnąć również w każdym z tych składników oddzielnie,w doniczkach lub drewnianych koszykach.

Wilgotność
Cattleye wymagają średniej wilgotności powietrza.
Zabezpieczamy ją ustawiając doniczki na tacy wypełnionej mokrym keramzytem.
Można także od wiosny do końca lata spryskiwać je.

Podlewanie
Storczyk ten jest bardzo wrażliwy na przelanie.
Podlewamy ją dopiero wtedy gdy podłoże w którym rośnie w całości dobrze przeschnie.Warunku tego należy przestrzegać szczególnie jesienią i zimą. Podlewamy deszczówką,wodą pochodzącą z roztopionego śniegu lub inną pozbawioną wapnia o temperaturze pokojowej.

Zasilanie
Cattleye nawozimy regularnie,raz w miesiącu stosując nawóz wg podanego na opakowaniu sposobu użycia lub
przy każdym podlewaniu używając 1/4 zalecanej dawki nawozu.Jeżeli nawozi się przy każdym podlewaniu,to co miesiąc lub co dwa miesiące podłoże powinno być przepłukane czystą wodą bez nawozu.
Najpierw należy normalnie podlać rośliny,aby rozpuścić nagromadzone sole.
Po około godzinie podłoże należy przepłukać wodą bez nawozu w ilości równej dwukrotnej objętości doniczki.W okresie zimowym nawożenie stosujemy raz na 3-4 tygodnie.

Przesadzanie
Przesadzanie wykonuje się zasadniczo co 2 lata,wiosną.Jest ono konieczne,gdy roślina wyrasta z doniczki albo gdy podłoże uległo rozkładowi.
Z uwagi na coroczny przyrost 1 lub 2 nowych pseudobulw,doniczka musi być na tyle duża,aby wystarczyła na kolejne 2 lub 3 lata.Nie może jednak być za duża, bo wtedy podłoże nie będzie odpowiednio szybko przesychało.
Przy okazji przesadzania dokonujemy również podziału Cattley.
Wyjmujemy roślinę z doniczki i przecinamy kłącze między pseudobulwami tak,aby każda część miała 3-4 zrośnięte pseudobulwy.Często przy dzieleniu konieczne jest obcięcie części korzeni,ale nie należy się tego obawiać.Jedynie przez 2 tygodnie po przesadzeniu nie podlewamy rosliny, aby korzenie zabliźniły się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

szablon wykonany przez TYLER. Wsparcie techniczne bloga WebLove.PL